پياده‌روي و شنا در جلوگيري از بروز ديسك كمر موثرند سلامت نیوز: پياده‌روي و شنا در جلوگيري از بروز
 khancherli  1396/05/31  200


دكتر يزدي با بيان اينكه علت‌هاي متفاوتي براي كمر درد وجود دارد، خاطرنشان كرد: اين علل ممكن است خارج از ستون فقرات و حتي علت‌هايي باشد كه منشا ستون فقرات و شامل صدمات استخواني و تومورها باشند.

وي تصريح كرد: ستون فقرات از يك سري مهره‌ها تشكيل شده است كه از نظر آناتوميك شامل 3 قسمت مهره‌هاي گردني (7 مهره)، مهره‌هاي پشت (12 مهره) و 5 مهره كمر مي‌باشد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد يادآور شد: ‌از آنجا كه مهره‌هاي گردن و كمر بيشترين حركت را دارند بنابراين به صورت خود به خودي گردن و كمر عمده‌ترين ديسك‌ها را تشكيل مي‌دهند و در 2 مهره پايين كمر و 3 مهره گردن كه بيشترين حركت را دارند صدمه بيشتري به آنها وارد مي‌شود.

وي متذكر شد: يك ديسك داراي يك قسمت بيروني شامل الياف فيبروز و يك هسته ژلاتيني مركزي است كه اين هسته ژلاتيني خاصيت خون رساني در بالغين را ندارد و با افزايش سن، آب داخل آن كم مي‌شود و در نتيجه در MRI رنگ ديسك را سياه‌تر نشان مي‌دهد. اين عارضه كاملا طبيعي بوده و در اثر افزايش سن به اين شكل در آمده است كه هيچ جاي نگراني نيست؛ چرا كه بعضا برخي براين باورند كه اين رنگ سياه ديسك خطرناك بوده و بايد سريعا عمل جراحي بر روي آن صورت گيرد.

دكتر يزدي ضمن اشاره به وظيفه ديسك گفت: ديسك بصورت بالشتك بين دو مهره عمل مي‌كند و ضربات وارده را با حالتي بالشتكي كه دارد بين ستون فقرات پخش مي‌كند بنابراين هر چه درتعادل ديسك اختلال بوجود آيد و به قسمت ژلاتيني فشار وارد شود باعث مي‌شود الياف نتوانند هسته ژلاتيني را در خود نگه دارند و در نتيجه ديسك به سمت بيرون برجسته مي‌شود. در نهايت بيماران بطور طبيعي با علامت دردهاي تير كشنده از ناحيه كمر به سمت لگن، پا و اندام تحتاني به پزشك مراجعه مي‌كنند. اين درد از نظر پزشكي درد مكانيكال بوده كه در زمان خوابيدن، راه رفتن و ايستادن بروز مي‌كند.

وي گفت: فشاري كه هنگام نشستن به كمر وارد مي‌شود برابر فشاري است كه هنگام ايستادن به مهره‌هاي كمر وارد مي‌شود.

دكتر يزدي يادآور شد: از آنجا كه درد ديسك كمر درد مطلقي نيست بنابراين در اكثر موارد در بيماران اختلال حس در پا ايجاد مي‌شود و بيماران از سوزن سوزن، گزگز، مور مور و سرماي غيرعادي در پا شكايت دارند.

وي اضافه كرد:‌ اين بيماران به لحاظ كاهش قدرت پا و اختلال حس پا نمي‌توانند در قسمت مچ پا به سمت بالا حركت كرده لذا توصيه مي‌شود به محض مشاهده اختلال در قدرت پا به پزشك مراجعه نمايند؛ چرا كه اين علامت خطرناكي است و بايد كمتر از 24 ساعت عمل جراحي صورت گيرد كه درغير اين صورت بيمار بهبود نمي‌يابد.

وي استراحت را اولين گام در درمان ديسك كمر عنوان كرد و افزود: اين بيماران بايد چند روز به صورت مطلق همراه با مصرف دارو استراحت كنند.

وي توصيه كرد: بعضا بيماران به منظور درمان از مصرف داروهاي مسكن و ضد التهاب اجتناب مي‌كنند در حالي كه بايد جهت كاهش دردهاي عصبي و بهبودي سريع‌تر و كامل‌تر از اين داروها استفاده شود.

اين متخصص بهبود نيافتن ديسك با استراحت، شروع شدن كمر درد بلافاصله با آغاز فعاليت روزانه پس از استراحت،‌ اختلال در حركت پا و قدرت عضلاني اندام تحتاني را از موارد نيازمند عمل جراحي عنوان كرد.

وي يادآور شد:‌ بعضا گاهي ديسك‌ها به جاي بيرون زدگي جانبي به سمت مركز زده شده و سبب فشار به نخاع مي‌شود كه مي‌تواند بدترين عوارض را كه باعث عدم كنترل ادرار و مدفوع مي‌شود را در پي داشته باشد در نتيجه اين عارضه اورژانسي بوده و بايد سريعا تحت عمل جراحي صورت گيرد.

وي MRI را بهترين وسيله تشخيص ديسك عنوان كرد و گفت: از آنجا كه MRI براي بيماران پرهزينه است بنابراين كمتر براي بيماران تجويز مي‌شود.

وي درباره جايگزيني ديسك پس از خارج كردن آن اظهار كرد: در ديسك‌هاي گردن سابقا قسمتي از استخوان لگن قرار داده مي‌شد اما در حال حاضر مواد مصنوعي جايگزين ديسك مي‌شود. از سوي ديگر، در ديسك كمر بطور معمول اين كار انجام نمي‌شود چرا كه تمام ديسك كمر تخليه نمي‌شود و مهمتر آن كه تخليه تمام ديسك لازم نيست.

وي استعمال سيگار و برخي مشاغل را از عوامل تاثير گذار در بروز ديسك دانست و توصيه كرد: ورزش مرتب و منظم مانند ورزش‌هاي صبحگاهي، پياده روي و شنا در جلوگيري از بروز ديسك كمر مناسب است؛ چرا كه اين ورزشها به تقويت عضلات كمر و پشت كمك مي‌كند.

وي استفاده از صندلي مناسب در محيط كار و استفاده صحيح هنگام بلند كردن اجسام سنگين را از توصيه‌هاي بهداشتي به منظور كاهش بروز ديسك كمر برشمرد.

اين جراح مغز و اعصاب در پايان با بيان اين كه ديسك‌ بيشتر در دهه چهل زندگي بروز مي‌كند، گفت: ‌مردان به لحاظ فشارهاي بدني بيشتر در معرض خطر ديسك كمر قرار دارند، بنابراين بايد توصيه‌هاي بهداشتي را مد نظر قرار دهند. 

نظرات (0)
درج نظر:
نام:
ایمیل:
متن نظر:


ثبت

مطالب مرتبط
Loading...