ویژگی های پارک ابی
 tavakoli  1396/05/01  332

آزمایشگاه آب

انسان امروزه در اسارت همه جانبه ماشینیزم قرار گرفته و با نگاه واقع بینانه و عالمانه به طبیعت فراموش شده درونی خود و آگاهی از نیاز به حرکت ، برآن است که شرایط طبیعی حرکت را برای رفع کمبودها و نیازهایش فراهم آورد و به همین دلیل ورزش های آبی به ویژه استفاده از استخرها و پارکهای آبی از جمله اولویت های انتخابی انسان در این حیطه است.
از طرفی آب این ماده حیاتی که در زمینه های مختلف بشری (شرب ، کشاورزی ، ورزشی ، صنعتی و…….) مورد استفاده قرار می گیرد ، لازم است در هر یک از فعالیتهای مورد استفاده شرایط کیفی آن بخش را جوابگو باشد و لذا از آنجاکه آب استخرها و پارک های آبی مستقیماً با بدن فرد در تماس است ضروری است که نسبت به تامین شرایط استاندارد باکتریولوژی ، فیزیکی و شیمیایی توجه خاص مبذول گردد ، و به جرأت می توان بیان نمود که اصول تصفیه آب این گونه اماکن باید چنان باشد ، که کیفیتی هم ردیف آب شرب ارائه گردد.
از سویی چنانچه رعایت نکات فنی و بهداشتی لازم مراعات نگردد ، استخرها و پارک ها ی آبی محل بسیار مناسبی برای انتقال بیماریهای پوستی و عفونی می باشند چرا که در یک مدت محدود تعداد زیادی مردم همزمان از آن استفاده می کنندو حتی اگر آب اینگونه اماکن در موقع تهیه هم سالم باشد با ورود مقدار کمی باکتریهای پاتوژن توسط استفاده کنندگان احتمال خطر عفونت را به همراه دارد.
بیماریهای قابل انتقال توسط آب استخرها و پارک های آبی
همانطور که در بالا ذکر شد در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی و فنی ، آب استخرها و پارک های آبی می تواند عامل انتقال بیماریهای مرتبط با آن باشد:
 • بیماریهای منتقله از راه دهان یا گوارش
 • بیماریهای چشم ، گوش ، حلق و بینی
 • بیماریهای جلدی و پوستی
 • بیماریهای انگلی
که این بیماریها در صورت تماس بدن انسان با آب آلوده و یا بلع اتفاقی آن موجب انتقال به انسان می شود، خصوصاً در مواردی که آب دارای باقیمانده مواد گندزدایی فعال مانند کلر به مقدار کافی نباشد ، و بخصوص در افراد آسیب پذیر و کسانی که سیستم دفاعی بدنشان تضعیف شده است.
آزمایشات شیمیایی و میکروبی
شیمیایی : از آنجائیکه کیفیت شیمیایی آب در طولانی مدت امکان تغییرآن وجود دارد ، لذا جهت اطمینان از کیفیت شیمیایی و اطمینان از عدم تغییر آن هر۶ ماه یک نمونه از آب مورد استفاده پارک تهیه و به آزمایشگاه رفرنس بهداشت محیط وحرفه ای مرکز بهداشت استان خراسان رضوی فرستاده می شود تا کیفیت شیمیایی تحت کنترل باشد.
میکروبی : با توجه به اینکه کیفیت میکروبی آب مورد استفاده از حساسیت بالایی برخوردار است ، لذا جهت کنترل این موضوع و دستیابی سریع به پاسخ ها ، مجموعه پارک سرزمین موج های آبی رأساً اقدام به تجهیز و راه اندازی بخش میکروبی در خود مجموعه نموده است و در هر نوبت تعدا د ۱۰ نمونه از کلیه نقاط پارک تهیه و با استفاده از روش آزمون مورد استفاده در آزمایشگاه رفرنس بهداشت محیط و حرفه ای مرکز بهداشت استا ن خراسان (Total Colony Count ) نمونه ها مورد آزمون قرار می گیرند و ضمناً برای هر چه بهتر شدن کیفیت فیزیکی و میکروبی آب موارد ذیل نیز مورد استفاده قرار گرفته است.
الف- علی رغم اینکه زمان جابجایی آب از طریف فیلتر ها در تمام منابع و مأخذ ۶-۸ ساعت ذکر گردیده است این مجموعه با صرف هزینه ز یادتر، نسبت به اضافه نمودن سطح فیلتر ها و استفاده از قطر مناسب لوله ها این زمان را به ۵/۲ ساعت کاهش داده است.
ب- در منابع و مأخذ موجود زمان نمونه برداری میکروبی جهت استخرها و پارک های آبی ، هفته ای یکبار ذکر شده ولی جهت اطمینان بیشتر از کیفیت میکروبی آب در این پارک ، نمونه برداری و آزمایش میکروبی هفته ای ۳بار (روز در میان) انجام می گیرد تا عملکرد صحیح فرایند تصفیه و کلرینه هر چه بیشتر کنترل گردد.
ج- سنجش کلر باقیمانده آب در کلیه نقاط هر نیم ساعت توسط مسئول مربوطه انجام گرفته و نتیجه در فرم مربوطه ثبت میگردد.
تذکر: از آنجائیکه تامین آب سالم با همکاری مراجعین بهتر صورت می گیرد ، به منظور پیشگیری از انتشار آلودگی های مختلف میکروبی و انگلی حاصل از انتقال بیماری شناگر به آب ، بایستی اقدامات ذیل توسط مراجعین صورت گیرد:
 • از پوشیدن مایو در منزل و سپس مراجعه به پارک خودداری گردد.
 • در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا ذکام و یا وجود زخم ، جوش ، کورک ، التهاب چشم ویا هر عفونت دیگر از مراجعه به پارک خودداری گردد.
 • استفاده از کلاه برای خانمها اجباری است.
 • استفاده کنندگان قبل از ورود به پارک ، بخصوص کودکان نسبت به تخلیه مثانه خود اقدام نمایند.
 • خانمها در صورتیکه قصد استفاده از پارک را دارند بایستی از استعمال مواد آرایشی مثل کرم ، پودر و غیره خودداری نمایند.
 • لازم است در زمان استفاده از دوش ، مجدد مایو را از تن خارج کرده و کلیه نقاط چین دار بدن مثل زیر بغل ، کشاله رانها ، خانم ها زیر پستانها، را کاملاً با شامپو شسته و سپس آبکشی نمایند.
 • قبل از ورود به محوطه اصلی پارک بمدت ۱ دقیقه از حوضچه ضد عفونی پا استفاده گردد.

فوریت های پزشکی

با توجه به وسیع بودن پارک آبی و افزایش خطرهای امکان الوقوع در آب و یا خارج آب به جهت رعایت نکردن اقدامات ایمنی و به جهت هم آهنگ سازی مجموعه با استاندارد های جهانی و جلوگیری از وقوع هرگونه حادثه ناگوار در مجموعه واحد فوریت های پزشکی از ابتدای افتتاح این مجموعه با هدف اقدامات اساسی و سلامت آب تاسیس شده است.
این اقدامات به جهت تسریح در امر امداد رسانی به مصدومین احتمالی و یا هر گونه حادثه در محیط مجموعه در ۲ شیفت آقایان و بانوان صورت می گیرد.

فست فود

فست فود پارک آبی که به مساحت ۱۷۰۰ متر در طبقه فوقانی محوطه موجهای آبی واقع شده ، دارای دو قسمت مستقل و مجزا جهت سرو غذا ، آماده پذیرایی از میهمانان با گنجایش حداقل ۷۰۰ نفر در یک زمان مطابق ساعات کاری مجموعه می باشد. قسمت اول که با ۲۰۰ متر سالن آماده سازی ، دارای ۲ سردخانه ۳ تنی زیر صفر و بالای صفر و تمامی تجهیزات کامل روز آماده سازی و نگهداری مواد اولیه ، زمینه مناسبی را برای پشتیبانی فضای پخت و تحویل غذای میهمانان را فراهم می سازد. در این قسمت انواع برگرها و ناگت و مرغ سوخاری در طعمهای مختلف با بهترین دستگاههای دیجیتالی روز مطابق با ذائقه میهمانان عرضه می گردد. این قسمت که حدوداً ۱۰۰۰ متر از سالن را در بر می گیرد دارای ۱۴ پرسنل در هر شیفت خانمها و آقایان می باشد. قسمت دوم ، آشپزخانه متوسط دارای تجهیزات کافی جهت ارائه انواع ساندویچ های قدیمی و سنتی مطابق به میل میهمانان می باشد ، این قسمت در حدود ۳۰۰ متر مربع و دارای ۴ پرسنل در هر شیفت می باشد.

نظرات (0)
درج نظر:
نام:
ایمیل:
متن نظر:


ثبت

مطالب مرتبط
Loading...